Wat is het verschil tussen aankoopmakelaar en verkoopmakelaar?

Door
Frank Huibers, NVM Register Makelaar
Laatst gewijzigd:

Het verschil tussen aankoopmakelaar en verkoopmakelaar zit in de partij voor wie de makelaar de belangen behartigt. Een makelaar is nooit onpartijdig en behartigt altijd de belangen van óf de verkoper óf de aankoper.

Wat is het verschil tussen aankoopmakelaar en verkoopmakelaar?

Als verkoper of koper van een woning ben je niet verplicht een makelaar in te schakelen. Omdat een makelaar zeer veel kennis en ervaring heeft in verkopen en/of aankopen van woningen is het wel sterk aan te raden een makelaar in te schakelen.

Verschil tussen aankoopmakelaar en verkoopmakelaar
Een verkoopmakelaar behartigt de belangen van de verkopende partij en adviseert de verkoper van de woning. De makelaar probeert een woning te verkopen tegen een zo hoog mogelijke prijs en meest gunstige voorwaarden voor de verkoper.

Een aankoopmakelaar behartigt de belangen van de kopende partij en adviseert de koper van een woning. De makelaar probeert een woning aan te kopen tegen een zo laag mogelijke prijs en meest gunstige voorwaarden voor de koper.

Taken makelaar
Zowel een verkoopmakelaar als een aankoopmakelaar hebben voor een groot deel hetzelfde takenpakket. Zo bepaalt de makelaar de waarde van een woning, voert de makelaar onderhandelingen en controleert de makelaar juridische stukken.

Er zijn makelaars die zich specialiseren in verkoopmakelaardij of aankoopmakelaardij, maar er zijn ook makelaars die beide diensten aanbieden. Het kan dus zijn dat een makelaar de ene keer een aankoopmakelaar is en een volgende keer de verkoopmakelaar is. Wanneer een makelaar beide diensten aanbiedt, mag hij niet optreden als verkoop- en aankoopmakelaar bij hetzelfde pand.

NPFOTO.klein-46

Kennismaken?

Stel al jouw vragen in een gratis en vrijblijvend gesprek met één van onze adviseurs.

Word jij onze volgende tevreden klant?

Juichende mensen Makelaarsland

Een funda gebruiker

10

Buitengewoon goed contact. Zeer professionele makelaar en huizenkenner. Erg goed betrokken bij onze verkoop. Denkt goed mee met onze wensen.

Buitengewoon goed contact. Zeer professionele makelaar en huizenkenner. Erg goed betrokken bij onze verkoop. Denkt goed mee met onze wensen. Lees minder

Geschreven op 11 februari 2026

Een funda gebruiker

8,8

Ik zou niet weten waarom je meer dan het dubbele bij een andere makelaar zou betalen, zeker niet als je tijd hebt om bezichtigingen te doen...

Ik zou niet weten waarom je meer dan het dubbele bij een andere makelaar zou betalen, zeker niet als je tijd hebt om bezichtigingen te doen... Lees minder

Geschreven op 26 januari 2026

Een funda gebruiker

9,8

Voor de tweede keer ons huis verkocht met Makelaarsland. De eerste keer waren we al zeer tevreden over de begeleiding en de hulp die we, indien nodig, kregen. Alle informatie… Lees meer

Voor de tweede keer ons huis verkocht met Makelaarsland. De eerste keer waren we al zeer tevreden over de begeleiding en de hulp die we, indien nodig, kregen. Alle informatie kan je altijd doorkijken zodat je voortdurend op de hoogte bent van de ontwikkelingen. De makelaars zijn zeer deskundig en juridisch zit het allemaal uitstekend in elkaar! Lees minder

Geschreven op 25 januari 2026

Verkochte woningen

Het laatste nieuws

‘Ja, ik wil deze video kijken!’, denkt je natuurlijk. Klik dan op de knop Akkoord.

Hiermee plaats je automatisch de cookies van het niveau ‘Compleet’, waardoor onze site optimaal werkt. Meer info over onze cookies: privacyverklaring. Hier kun je je keuze achteraf ook altijd aanpassen.